pfd
18 اسفند 1401 - 15:59

پیش‌بینی کارشناسان نظامی چین؛ جنگ اوکراین تابستان امسال پایان می‌یابد

طرح صلح چین برای جنگ اوکراین بر اساس پیش‌بینی «آکادمی علوم نظامی» در پکن بوده که زمان پایان این جنگ و دست برتر در آن را مشخص کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه ژاپنی پنجشنبه (نهم مارس) به نقل از منابع گزارش داد که طرح صلح پکن برای جنگ اوکراین بر اساس این پیش‌بینی کارشناسان نظامی چینی تدوین شده که خصومت‌ها در اوکراین تابستان ۲۰۲۳ پایان می‌یابد. 

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، در این گزارش گفته شده که سندی که آکادمی علوم نظامی (AMS) در پکن دو ماه پیش منتشر کرد ممکن است بر موضع چین موثر بوده باشد زیرا این اندیشکده توصیه‌هایی را خطاب به کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست چین، بالاترین نهاد تصمیم‌گیرنده برای نیروهای مسلح این کشور ارائه کرده بود. 

به نوشته این گزارش، این آکادمی شبیه‌ساز درگیری در اوکراین را تکمیل کرد که منجر به این پیش‌بینی شد که این درگیری حدوداً تابستان ۲۰۲۳ با دست برتر روسیه پایان می‌یابد زیرا در بین دلایل مختلف، اقتصاد هر دو طرف روس و اوکراینی بسیار تهی‌تر از آن خواهد بود که بعد از تابستان درگیری‌ها بتواند ادامه پیدا کند. 

چین اخیراً موضع خود در قبال بحران اوکراین را در قالب یک طرح منتشر کرد و در آن خواستار ازسرگیری مذاکرات صلح شد و بر مخالفت خود با استفاده از تسلیحات اتمی تاکید کرد. 

اما این طرح مورد استقبال طرف‌های غربی حامی کی‌یف در جنگ قرار نگرفت و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ با شبکه ای‌بی‌سی نیوز ادعا کرد این ایده که چین درباره نتیجه جنگ مذاکره خواهد کرد، منطقی نیست. 

به گزارش رویترز، بایدن در سالگرد جنگ اوکراین گفت: پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) آن (طرح صلح چین) را تشویق می‌کند، پس چطور می‌تواند خوب باشد؟ من چیزی در طرح چین ندیدم که نشان دهد در صورت پیش رفتن طبق آن، جز برای روسیه، برای دیگران هم مفید باشد. این ایده که چین قصد دارد درباره عاقبت جنگی که کاملاً برای اوکراین ناعادلانه است مذاکره کند، منطقی نیست. 

 «جوزپ بورل» مسئول امور خارجه اتحادیه اروپا هم ادعا کرد طرح پیشنهادی چین نه یک طرح صلح بلکه یک «سند اعلام موضع» است.

بعد از انتشار طرح صلح پکن برای اوکراین، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو هم با ادعای اینکه نشانه‌هایی از برنامه‌ریزی چین برای کمک نظامی به روسیه وجود دارد، گفت «به‌دلیل اینکه پکن هنوز تهاجم غیرقانونی به اوکراین را محکوم نکرده، غرب هم میانجی‌گری این کشور را قبول ندارد».

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین اما در کنفرانسی مطبوعاتی ادعا کرد از برخی بخش‌های طرح صلح ۱۲ ماده‌ای اعلام شده از سوی چین برای پایان دادن به بحران در کشورش استقبال کرده و قصد دارد با «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین دیدار کند. به نوشته رویترز، زلنسکی با این حال مشخص نکرد چه زمان این دیدار قرار است اتفاق بیفتد.

طبق این گزارش، زلنسکی صرفا برخی بخش‌های طرح پیشنهادی چین برای برقراری آتش‌بس و صلح در اوکراین را مورد پذیرش قرار داد و گفت اوکراین باید آغازگر یک طرح صلح باشد. وی ادامه داد: من فعلا آن را به عنوان یک سیگنال می‌بینم، نمی‌دانم بعدا چه اتفاقی خواهد افتاد.

وزارت امور خارجه روسیه در اظهارنظر درباره طرح صلح اعلامی چین برای بحران اوکراین گفته مسکو تمایل پکن برای مشارکت در حل‌وفصل درگیری از طریق تدابیر صلح‌آمیز را بسیار ارج می‌نهد. 

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1083385