pfd
17 دی 1401 - 06:50

مذاکره ترکیه با روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته ای

ترکیه در حال رایزنی با روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته ای موردنیاز خود است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «فاتح دونمز»، وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد که این کشور به مذاکرات با روسیه درباره پرداخت معوق گاز طبیعی ادامه می‌دهد. وزیر انرژی ترکیه همچنین درباره ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه نیز با مقامات روسی مذاکره کرده است.دونمز خاطرنشان کرد که در حال حاضر مهمترین مسئله برای همه کشورها امنیت عرضه انرژی است.

بلومبرگ در ماه اکتبر به نقل از منابع خود گزارش داد که شرکت نفت و گاز ترکیه با نام بوتاس از روسیه خواسته است تا برخی از پرداخت‌های گازی خود به مسکو را تا سال ۲۰۲۴ به تعویق بیندازد.

وزیر نفت انرژی ترکیه نیز گفت: «زیرساخت های ایجاد هاب گازی در کشور و بستر تجاری برای اروپا آماده است.» دونمز افزود که متقاعد شده است که روسیه، آذربایجان و ایران می‌توانند به بازیگران سکوی تجارت گاز برای اروپا در ترکیه تبدیل شوند. وی افزود که ترکیه نیز به یک بازیگر اثرگذار در این بازار تبدیل خواهد شد و هزینه‌ای برای خدمات رسانی به معاملات در هاب گاز دریافت می‌شود و قیمت گاز مطابق با قیمت گاز در بازارهای اروپای غربی تعدیل می‌شود.

دونمز همچنین گفت که ترکیه و روسیه در حال مذاکره برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای در این کشور در استان سینوپ دریای سیاه هستند.

وزیر انرژی ترکیه گفت: «پروژه ساخت نیروگاه هسته‌ای در سینوپ در حال پیگیری است. ابتدا با ژاپن صحبت کردیم، اکنون در حال مذاکره با روسیه هستیم. شرایط ساخت نیروگاه هسته‌ای در سینوپ ممکن است در مقایسه با آق قویو که در حال حاضر در دست ساخت است، متفاوت باشد. روسیه پیشنهادهایی برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در سینوپ دارد. اگر موافقت نکردیم، با کشور دیگری مذاکره خواهیم کرد.»

پیش از این نیز، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در سپتامبر سال گذشته با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه درباره ساخت نیروگاه هسته‌ای در استان مجاور دریای سیاه گفتگو کرده بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 959341